| Manufacturer Part Number: | ROV10-821K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 820V 2.5KA DISC 10MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV10-821K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV10-821K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 738V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 820V | |
| Varistor Voltage (Max) | 902V | |
| Current - Surge | 2.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 510VAC | |
| Maximum DC Volts | 670VDC | |
| Energy | 94J | |
| Package / Case | Disc 10mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV10-821K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV10-821K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV10-821K is new and unused, you can buy ROV10-821K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV10-821K.
| 860160674024 | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 860160674024.pdf | |
| DHS4E4G132KR2B | 1300pF 40000V (40kV) Ceramic Capacitor N4700 Disk, Metal Fitting - Threaded 2.047" Dia x 1.476" L (52.00mm x 37.50mm) | DHS4E4G132KR2B.pdf | |
| 08053C152JAT2A | 1500pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | 08053C152JAT2A.pdf | |
| 10106126-6004001LF | BERGSTIK | 10106126-6004001LF.pdf | |
| JANTXV1N4120C-1 | Zener Diode 30V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N4120C-1.pdf | |
| 28S2011-1M0 | Clip Together (Order Qty 2=1 Assembly) Free Hanging Ferrite Core 180 Ohm @ 100MHz ID 2.570" W x 0.033" H (65.28mm x 0.84mm) OD 3.000" W x 0.250" H (76.20mm x 6.35mm) Length 0.591" (15.01mm) | 28S2011-1M0.pdf | |
| FDMF5820DC | IC SPS HALF-BRIDGE DRVR 31PQFN | FDMF5820DC.pdf | |
| VI-B7K-CY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VI-B7K-CY-F3.pdf | |
| LP5560EVM/NOPB | LP5560 1, Non-Isolated Output LED Driver Evaluation Board | LP5560EVM/NOPB.pdf | |
| 0713492045 | 26 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 0713492045.pdf | |
| OSTTS17315A | 17 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 90° Free Hanging (In-Line) | OSTTS17315A.pdf | |
| 1791710000 | 4 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 1791710000.pdf | |
| RCP0505W180RGS2 | RES SMD 180 OHM 2% 5W 0505 | RCP0505W180RGS2.pdf | |
| 9T12062A6490CBHFT | RES SMD 649 OHM 0.25% 1/8W 1206 | 9T12062A6490CBHFT.pdf |