| Manufacturer Part Number: | ROV10-560K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 56V 500A DISC 10MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV10-560K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV10-560K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 50.4V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 56V | |
| Varistor Voltage (Max) | 61.6V | |
| Current - Surge | 500A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 35VAC | |
| Maximum DC Volts | 45VDC | |
| Energy | 7.0J | |
| Package / Case | Disc 10mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV10-560K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV10-560K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV10-560K is new and unused, you can buy ROV10-560K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV10-560K.
| TLV571IPW | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-TSSOP | TLV571IPW.pdf | |
| ST72F324K2TA | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FLASH | ST72F324K2TA.pdf | |
| S-1009C32I-I4T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-1009C32I-I4T1U.pdf | |
| C430AABA2 | Neon Panel Indicator Amber Diffused 125V Rectangle with Flat Top | C430AABA2.pdf | |
| 3313X-2-503E | 50k Ohm 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | 3313X-2-503E.pdf | |
| MKS3PI DC24 | General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 24VDC Coil Socketable | MKS3PI DC24.pdf | |
| RT0402FRE0735R7L | RES SMD 35.7 OHM 1% 1/16W 0402 | RT0402FRE0735R7L.pdf | |
| MX23A34SF1 | 34 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.098" (2.50mm) | MX23A34SF1.pdf | |
| RT0603CRE074K53L | RES SMD 4.53K OHM 1/10W 0603 | RT0603CRE074K53L.pdf |