| Manufacturer Part Number: | ROV10-220K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 22V 500A DISC 10MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV10-220K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV10-220K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 19.8V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 22V | |
| Varistor Voltage (Max) | 24.2V | |
| Current - Surge | 500A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 14VAC | |
| Maximum DC Volts | 18VDC | |
| Energy | 2.7J | |
| Package / Case | Disc 10mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV10-220K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV10-220K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV10-220K is new and unused, you can buy ROV10-220K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV10-220K.
| EEE-FT1V561GP | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 60 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | EEE-FT1V561GP.pdf | |
| UBY1E622MHL | 6200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 23 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C | UBY1E622MHL.pdf | |
| B32652A2472J | 4700pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm) | B32652A2472J.pdf | |
| EBM18DCTD | CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD | EBM18DCTD.pdf | |
| 74278081 | Solid Free Hanging Ferrite Core 19 Ohm @ 100MHz ID 0.433" W x 0.019" H (11.00mm x 0.50mm) OD 0.531" W x 0.078" H (13.50mm x 2.00mm) Length 0.157" (4.00mm) | 74278081.pdf | |
| 8N3QV01KG-0095CDI8 | VCXO IC 100MHz, 125MHz, 133MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0095CDI8.pdf | |
| BA5955FP-E2 | IC MOTOR DRIVER PAR 25-HSOP | BA5955FP-E2.pdf | |
| V375C15E75BG | CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W | V375C15E75BG.pdf | |
| CA01COME14S-5P01DN | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA01COME14S-5P01DN.pdf | |
| TV06RQW-25-8PE-LC | TV 8C 8#8(QUAD) PIN PLUG | TV06RQW-25-8PE-LC.pdf | |
| 3036W4PAR71E20X | 36W4 M 30A PC TAIL 4-40 | 3036W4PAR71E20X.pdf | |
| PS-15PA-S4LT1-A1 | 15 Positions Connector | PS-15PA-S4LT1-A1.pdf | |
| CMF602K4420BEEA | RES 2.442K OHM 1W 0.1% AXIAL | CMF602K4420BEEA.pdf |