| Manufacturer Part Number: | ROV07H821K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 820V 1.75KA DISC 7MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV07H821K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV07H821K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 738V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 820V | |
| Varistor Voltage (Max) | 902V | |
| Current - Surge | 1.75kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 510VAC | |
| Maximum DC Volts | 670VDC | |
| Energy | 60J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV07H821K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV07H821K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV07H821K is new and unused, you can buy ROV07H821K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV07H821K.
| B32672L8822K | 8200pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm) | B32672L8822K.pdf | |
| 13A | 6.35mm (0.250", 1/4") - Headphone Phone Jack Mono Connector Solder Eyelet(s) | 13A.pdf | |
| DSC1001CI2-012.0000 | 12MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 6.3mA Standby (Power Down) | DSC1001CI2-012.0000.pdf | |
| SIT9003AI-23-33DB-27.00000T | OSC XO 3.3V 27MHZ SD 0.25% | SIT9003AI-23-33DB-27.00000T.pdf | |
| VE-B6Z-IW | CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W | VE-B6Z-IW.pdf | |
| ERJ-8ENF4640V | RES SMD 464 OHM 1% 1/4W 1206 | ERJ-8ENF4640V.pdf | |
| MCR18EZPF5903 | RES SMD 590K OHM 1% 1/4W 1206 | MCR18EZPF5903.pdf | |
| 5221980-5 | Pin Contact Coax Crimp | 5221980-5.pdf | |
| 440055-2 | 2 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Tin | 440055-2.pdf | |
| 111-93-304-41-001000 | CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD | 111-93-304-41-001000.pdf | |
| 0395073016 | 16 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 0395073016.pdf | |
| RNF14FTD21K0 | RES 21K OHM 1/4W 1% AXIAL | RNF14FTD21K0.pdf |