| Manufacturer Part Number: | ROV07H621K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 620V 1.75KA DISC 7MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV07H621K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV07H621K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 558V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 620V | |
| Varistor Voltage (Max) | 682V | |
| Current - Surge | 1.75kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 385VAC | |
| Maximum DC Volts | 505VDC | |
| Energy | 54J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV07H621K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV07H621K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV07H621K is new and unused, you can buy ROV07H621K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV07H621K.
| MALIEYN07AB447J02K | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 79 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07AB447J02K.pdf | |
| CC45SL3DD270JYNNA | 27pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.217" Dia (5.50mm) | CC45SL3DD270JYNNA.pdf | |
| T494X226K035AT | 22µF Molded Tantalum Capacitors 35V 2917 (7343 Metric) 300 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T494X226K035AT.pdf | |
| BK/GMD-315-R | FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM | BK/GMD-315-R.pdf | |
| 10091777-F0E-40B | XCEDE LEFT 4PVH 8COL | 10091777-F0E-40B.pdf | |
| MLZ2012N220LT000 | 22µH Shielded Multilayer Inductor 300mA 871 mOhm Max 0805 (2012 Metric) | MLZ2012N220LT000.pdf | |
| ISC1812ER471K | 470µH Shielded Wirewound Inductor 87mA 9.2 Ohm Max 1812 (4532 Metric) | ISC1812ER471K.pdf | |
| XS1-U8A-64-FB96-I5 | XCore XS1 Microcontroller IC 32-Bit 8-Core 500MIPS 64KB (16K x 32) SRAM 96-FBGA (10x10) | XS1-U8A-64-FB96-I5.pdf | |
| SN65ALS1176PE4 | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-PDIP | SN65ALS1176PE4.pdf | |
| MC14066BDG | Bilateral, FET Switches 1 x 1:1 14-SOIC | MC14066BDG.pdf | |
| LJT06RE-13-4P | LJT 4C 4#16 PIN PLUG | LJT06RE-13-4P.pdf | |
| MS3122E12-10SZ | 10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS3122E12-10SZ.pdf | |
| M22-2010546 | 5 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Tin | M22-2010546.pdf | |
| 1-178128-4 | 4 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.200" (5.08mm) | 1-178128-4.pdf | |
| RT1210WRB071K69L | RES SMD 1.69KOHM 0.05% 1/4W 1210 | RT1210WRB071K69L.pdf |