| Manufacturer Part Number: | ROV07H181K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 180V 1.75KA DISC 7MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV07H181K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV07H181K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 162V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 180V | |
| Varistor Voltage (Max) | 198V | |
| Current - Surge | 1.75kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 115VAC | |
| Maximum DC Volts | 150VDC | |
| Energy | 16J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV07H181K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV07H181K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV07H181K is new and unused, you can buy ROV07H181K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV07H181K.
| MKP1846251105V | 5100pF Film Capacitor 600V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized | MKP1846251105V.pdf | |
| GBM25DSES-S243 | CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET | GBM25DSES-S243.pdf | |
| ABL-24.000MHZ-B2 | 24MHz ±20ppm Crystal 18pF 40 Ohm -20°C ~ 70°C Through Hole HC49/US | ABL-24.000MHZ-B2.pdf | |
| 503BBB-ACAG | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 6.5mA Enable/Disable | 503BBB-ACAG.pdf | |
| PM3604-10-B-RC | Unshielded 2 Coil Inductor Array 40µH Inductance - Connected in Series 10µH Inductance - Connected in Parallel 28 mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 2.7A Nonstandard | PM3604-10-B-RC.pdf | |
| MC10EP57DTG | Differential Digital Multiplexer 1 x 4:1 20-TSSOP | MC10EP57DTG.pdf | |
| LM431AIZ | Shunt Voltage Reference IC 36V ±2% 100mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | LM431AIZ.pdf | |
| AP131-25YL-13 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 300mA SOT-89-5 | AP131-25YL-13.pdf | |
| 98424-F52-46ULF | 46 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 98424-F52-46ULF.pdf | |
| OQ16325000J0G | 16 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole | OQ16325000J0G.pdf | |
| OSTT3210451 | 21 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | OSTT3210451.pdf | |
| 770103203P | RES ARRAY 5 RES 20K OHM 10SIP | 770103203P.pdf |