| Manufacturer Part Number: | ROV07-821K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 820V 1.2KA DISC 7MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV07-821K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV07-821K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 738V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 820V | |
| Varistor Voltage (Max) | 902V | |
| Current - Surge | 1.2kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 510VAC | |
| Maximum DC Volts | 670VDC | |
| Energy | 47J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV07-821K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV07-821K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV07-821K is new and unused, you can buy ROV07-821K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV07-821K.
| 1812SC332KAT1A\SB | 3300pF 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | 1812SC332KAT1A\SB.pdf | |
| 0385421110 | CONN PLUG 10POS PNL MNT SLDR | 0385421110.pdf | |
| RBM18DRYH | CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD | RBM18DRYH.pdf | |
| 510KCA-ABAG | 100kHz ~ 124.999MHz CMOS XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 1.8V 26mA Enable/Disable | 510KCA-ABAG.pdf | |
| BZG05C20-E3-TR | Zener Diode 20V 1.25W ±5% Surface Mount DO-214AC | BZG05C20-E3-TR.pdf | |
| ZTX692BSTZ | TRANS NPN 70V 1A E-LINE | ZTX692BSTZ.pdf | |
| MAX16009TG+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 24-TQFN (4x4) | MAX16009TG+T.pdf | |
| NCV4276DS33 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 400mA D2PAK-5 | NCV4276DS33.pdf | |
| QTLP650D4TR | Green 570nm LED Indication - Discrete 2.1V 1206 (3216 Metric) | QTLP650D4TR.pdf | |
| LZP-00WW0R-0027 | LED Lighting - White, Warm 2700K 18.9V 4 x 700mA 110° 24-SMD, No Lead, Exposed Pad | LZP-00WW0R-0027.pdf | |
| LH1520AACTR | Solid State Relay DPST (2 Form A) 8-SMD (0.300", 7.62mm) | LH1520AACTR.pdf | |
| MS3454L20-18A | 9 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | MS3454L20-18A.pdf | |
| 6754286-1 | Adapter Fiber Optic Connector MPO Receptacle To MT-RJ Receptacle Panel Mount, Snap-In | 6754286-1.pdf |