| Manufacturer Part Number: | ROV07-621K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 620V 1.2KA DISC 7MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV07-621K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV07-621K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 558V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 620V | |
| Varistor Voltage (Max) | 682V | |
| Current - Surge | 1.2kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 385VAC | |
| Maximum DC Volts | 505VDC | |
| Energy | 41J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV07-621K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV07-621K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV07-621K is new and unused, you can buy ROV07-621K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV07-621K.
| DCMC562T450DF2B | 5600µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 28.8 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | DCMC562T450DF2B.pdf | |
| B82732F2801B1 | 39mH @ 10kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 800mA DCR 1.1 Ohm (Typ) | B82732F2801B1.pdf | |
| V375A8E400B2 | CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W | V375A8E400B2.pdf | |
| VE-B5Z-MX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W | VE-B5Z-MX-F3.pdf | |
| CRCW2010178RFKEF | RES SMD 178 OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW2010178RFKEF.pdf | |
| LTR18EZPF4R30 | RES SMD 4.3 OHM 3/4W 1206 WIDE | LTR18EZPF4R30.pdf | |
| AF0603FR-0782KL | RES SMD 82K OHM 1% 1/10W 0603 | AF0603FR-0782KL.pdf | |
| ABM36DTBZ-S273 | CONN EDGECARD 72POS .156" | ABM36DTBZ-S273.pdf | |
| 3-1718230-1 | 7 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | 3-1718230-1.pdf | |
| L177SDDH50SOL2 | 50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | L177SDDH50SOL2.pdf | |
| 241A11900X | 25POS M SC 1300PF M3 | 241A11900X.pdf | |
| FCC17B25SB4EB | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCC17B25SB4EB.pdf | |
| PPPC362LJBN | 72 Position Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | PPPC362LJBN.pdf | |
| CAY16-562J4LF | RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 1206 | CAY16-562J4LF.pdf |