| Manufacturer Part Number: | ROV07-101K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 100V 1.2KA DISC 7MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV07-101K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV07-101K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 90V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 100V | |
| Varistor Voltage (Max) | 110V | |
| Current - Surge | 1.2kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 60VAC | |
| Maximum DC Volts | 85VDC | |
| Energy | 7.0J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV07-101K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV07-101K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV07-101K is new and unused, you can buy ROV07-101K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV07-101K.
| ECA-0JM103 | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-0JM103.pdf | |
| BFC237251223 | 0.022µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | BFC237251223.pdf | |
| 219-1-4539-2 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | 219-1-4539-2.pdf | |
| 170E5451 | FUSE 160A 2500V 1/210 AR | 170E5451.pdf | |
| ATS073ASM-1E | 7.3728MHz ±30ppm Crystal Series 80 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount HC49/US | ATS073ASM-1E.pdf | |
| 8N3SV75AC-0170CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0170CDI8.pdf | |
| MAX134EPL+ | ADC 3.75 Digit 20 40-PDIP | MAX134EPL+.pdf | |
| 70T651S12BFGI | IC SRAM 9MBIT 12NS 208FBGA | 70T651S12BFGI.pdf | |
| UEI15-150-Q12N-C | CONV DC/DC 16.5W 15V 1.1A | UEI15-150-Q12N-C.pdf | |
| M85049/60-2G14W | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 14 | M85049/60-2G14W.pdf | |
| 22-28-4317 | 31 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 22-28-4317.pdf | |
| 5535512-4 | 34 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 5535512-4.pdf | |
| 1945420000 | 15 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1945420000.pdf | |
| RG1005P-241-B-T5 | RES SMD 240 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005P-241-B-T5.pdf |