| Manufacturer Part Number: | ROV05H621K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 620V 800A DISC 5MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV05H621K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV05H621K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 558V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 620V | |
| Varistor Voltage (Max) | 682V | |
| Current - Surge | 800A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 385VAC | |
| Maximum DC Volts | 505VDC | |
| Energy | 27J | |
| Package / Case | Disc 5mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV05H621K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV05H621K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV05H621K is new and unused, you can buy ROV05H621K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV05H621K.
| B49410B2366Q000 | 3600F Supercap 2.5V Axial, Can - Screw Terminals 0.16 mOhm @ 1kHz 90000 Hrs @ 25°C 2.953" Dia x 6.968" L (75.00mm x 177.00mm) | B49410B2366Q000.pdf | |
| PME271YA4330MR30 | 3300pF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Paper, Metallized Radial 0.532" L x 0.160" W (13.50mm x 4.10mm) | PME271YA4330MR30.pdf | |
| LTC2055CMS8#PBF | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | LTC2055CMS8#PBF.pdf | |
| TPS60231RGTTG4 | LED Driver IC 3 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) PWM Dimming 25mA 16-QFN (3x3) | TPS60231RGTTG4.pdf | |
| 2470X-10PK | LAMP T3-1/4 24V WEDGE BASE | 2470X-10PK.pdf | |
| 1-1623837-2 | 50k Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | 1-1623837-2.pdf | |
| ALZ51F24 | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole | ALZ51F24.pdf | |
| KUMP-11D58-24 | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Chassis Mount | KUMP-11D58-24.pdf | |
| RCL0406294KFKEA | RES SMD 294K OHM 1/4W 0604 WIDE | RCL0406294KFKEA.pdf | |
| C48-16R22-55P7-106 | 26500 55C 55#20 PIN PLUG | C48-16R22-55P7-106.pdf | |
| 07DB-4K(LF) | 7 Position Individual Wires Connector Black IDC 24-28 AWG, Stranded Through Hole, Press-Fit | 07DB-4K(LF).pdf | |
| 0460151209 | 12 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole Gold | 0460151209.pdf | |
| 929665-01-14-I | 28 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929665-01-14-I.pdf |