| Manufacturer Part Number: | ROV05H470K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 47V 250A DISC 5MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV05H470K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV05H470K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 42.3V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 47V | |
| Varistor Voltage (Max) | 51.7V | |
| Current - Surge | 250A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 30VAC | |
| Maximum DC Volts | 38VDC | |
| Energy | 1.8J | |
| Package / Case | Disc 5mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV05H470K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV05H470K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV05H470K is new and unused, you can buy ROV05H470K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV05H470K.
| BFC236948473 | 0.047µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm) | BFC236948473.pdf | |
| IUGN666-1-49-15.0 | CIR BRKR MAG-HYDR 15A TOGGLE | IUGN666-1-49-15.0.pdf | |
| STD12N65M5 | MOSFET N-CH 650V 8.5A DPAK | STD12N65M5.pdf | |
| 94-2335 | MOSFET N-CH 55V 28A DPAK | 94-2335.pdf | |
| 70F757AP | 750nH Unshielded Wirewound Inductor 870mA 264 mOhm Max Axial | 70F757AP.pdf | |
| AD7677ASTZ | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 48-LQFP (7x7) | AD7677ASTZ.pdf | |
| XHP35A-00-0000-0D00E20DT | LED Lighting Xlamp® XHP35 White, Cool 7000K 11.3V 350mA 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XHP35A-00-0000-0D00E20DT.pdf | |
| MTGBEZ-00-0000-0N0HK040H | LED Lighting EasyWhite™, XLamp® MT-G2 White, Neutral 4000K 2-Step MacAdam Ellipse 36V 185mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MTGBEZ-00-0000-0N0HK040H.pdf | |
| RT0402FRD07300RL | RES SMD 300 OHM 1% 1/16W 0402 | RT0402FRD07300RL.pdf | |
| TVP00DZ-19-18SA-LC | TV 18C 14#22D 4#8(TWIN) SKT RE | TVP00DZ-19-18SA-LC.pdf |