| Manufacturer Part Number: | ROV05H390K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 39V 250A DISC 5MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV05H390K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV05H390K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 35.1V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 39V | |
| Varistor Voltage (Max) | 42.9V | |
| Current - Surge | 250A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 25VAC | |
| Maximum DC Volts | 31VDC | |
| Energy | 1.5J | |
| Package / Case | Disc 5mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV05H390K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV05H390K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV05H390K is new and unused, you can buy ROV05H390K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV05H390K.
| UFG1C102MHM1TO | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1C102MHM1TO.pdf | |
| VJ1206A820JBEAT4X | 82pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm) | VJ1206A820JBEAT4X.pdf | |
| 501HBE-ACAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 8.9mA Enable/Disable | 501HBE-ACAF.pdf | |
| LTC2452IDDB#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 8-DFN (3x2) | LTC2452IDDB#TRPBF.pdf | |
| MCP4141T-502E/MS | Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 129 Taps SPI Interface 8-MSOP | MCP4141T-502E/MS.pdf | |
| OPA277P | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | OPA277P.pdf | |
| DM74ALS874BNT | IC D-TYPE POS TRG DUAL 24DIP | DM74ALS874BNT.pdf | |
| S-1142BC5H-E6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12.5V 200mA 6-HSOP | S-1142BC5H-E6T2U.pdf | |
| EBM36DKLN | CONN EDGECARD 72POS .156 WW | EBM36DKLN.pdf | |
| FCC17E09SB4DB | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCC17E09SB4DB.pdf | |
| CRCW040224R9DKEDP | RES SMD 24.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 | CRCW040224R9DKEDP.pdf | |
| RN55C1103DRSL | RES 110K OHM 1/8W .5% AXIAL | RN55C1103DRSL.pdf |