| Manufacturer Part Number: | ROV05-471K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 470V 400A DISC 5MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV05-471K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV05-471K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 423V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 470V | |
| Varistor Voltage (Max) | 517V | |
| Current - Surge | 400A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 300VAC | |
| Maximum DC Volts | 385VDC | |
| Energy | 17.5J | |
| Package / Case | Disc 5mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV05-471K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV05-471K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV05-471K is new and unused, you can buy ROV05-471K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV05-471K.
| MKP385147200JDA2B0 | 470pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | MKP385147200JDA2B0.pdf | |
| C22M32S | FUSE CRTRDGE 32A 690VAC NON STD | C22M32S.pdf | |
| GEM12DRKH-S13 | CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND | GEM12DRKH-S13.pdf | |
| RMM15DTBS-S189 | CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD | RMM15DTBS-S189.pdf | |
| 1N4003E-E3/73 | DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL | 1N4003E-E3/73.pdf | |
| 71V67703S85BGGI | IC SRAM 9MBIT 8.5NS 119BGA | 71V67703S85BGGI.pdf | |
| LP2960IMX-5.0/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA 16-SOIC | LP2960IMX-5.0/NOPB.pdf | |
| BK0016 | - Book | BK0016.pdf | |
| D38999/24MJ8PA-LC | CTV 8C 8#8(TWIN) PIN J/N RECP | D38999/24MJ8PA-LC.pdf | |
| RJHSEE38TA8 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded | RJHSEE38TA8.pdf | |
| DF1BZ-9P-2.5DS | 9 Positions Header, Shrouded Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole, Right Angle Tin | DF1BZ-9P-2.5DS.pdf | |
| RNCS0805BKE22K1 | RES SMD 22.1KOHM 0.1% 1/10W 0805 | RNCS0805BKE22K1.pdf | |
| Y162762R0000B9R | RES SMD 62 OHM 0.1% 1/2W 2010 | Y162762R0000B9R.pdf | |
| CRCW120688R7FKTA | RES SMD 88.7 OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW120688R7FKTA.pdf |