| Manufacturer Part Number: | ROV05-270K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 27V 100A DISC 5MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV05-270K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV05-270K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 24.3V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 27V | |
| Varistor Voltage (Max) | 29.7V | |
| Current - Surge | 100A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 17VAC | |
| Maximum DC Volts | 22VDC | |
| Energy | 0.90J | |
| Package / Case | Disc 5mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV05-270K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV05-270K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV05-270K is new and unused, you can buy ROV05-270K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV05-270K.
| MAL209527391E3 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 253 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209527391E3.pdf | |
| ECW-H12392JV | 3900pF Film Capacitor 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm) | ECW-H12392JV.pdf | |
| MC18FA391G-F | 390pF Mica Capacitor 100V 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | MC18FA391G-F.pdf | |
| APL1-1REC4-9969-11 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | APL1-1REC4-9969-11.pdf | |
| EBM43DKAH | CONN EDGECARD 86POS .156" | EBM43DKAH.pdf | |
| MBRTA80040RL | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 40V 400A Chassis Mount Three Tower | MBRTA80040RL.pdf | |
| 3094R-333GS | 33µH Unshielded Inductor 100mA 5 Ohm Max 2-SMD | 3094R-333GS.pdf | |
| NCP1053ST44T3 | Converter Offline Flyback Topology 44kHz SOT-223 | NCP1053ST44T3.pdf | |
| MAX1835EUT#TG16 | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 150mA SOT-23-6 | MAX1835EUT#TG16.pdf | |
| RP20-2415DF/N | CONV DC/DC 20W 18-36VIN +/-15V | RP20-2415DF/N.pdf | |
| MI-22J-IY-S | CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 50W | MI-22J-IY-S.pdf | |
| AA0603FR-079K53L | RES SMD 9.53K OHM 1% 1/10W 0603 | AA0603FR-079K53L.pdf | |
| FRCIR030FP-24A-28P-F80-T112 | 28 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | FRCIR030FP-24A-28P-F80-T112.pdf | |
| CN0967C18S08SN-240 | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CN0967C18S08SN-240.pdf | |
| TVPS00RF-13-98HN-LC | TV 10C 10#20 PIN RECP | TVPS00RF-13-98HN-LC.pdf |