| Manufacturer Part Number: | RO 2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 1.2A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RO 2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RO 2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1.5A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RO 2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RO 2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of RO 2V is new and unused, you can buy RO 2V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RO 2V.
| F380J226MMA | 22µF Molded Tantalum - Polymer Capacitors 6.3V 0603 (1608 Metric) 500 mOhm 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm) | F380J226MMA.pdf | |
| M39003/01-3072 | 0.56µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-3072.pdf | |
| SIT9001AC-23-33E5-18.43200Y | OSC XO 3.3V 18.432MHZ OE -1.0% | SIT9001AC-23-33E5-18.43200Y.pdf | |
| PZU5.6DB2,115 | Zener Diode Array 2 Independent 5.6V 250mW ±2% 5-TSSOP | PZU5.6DB2,115.pdf | |
| VT6X2T2R | TRANS 2NPN 50V 0.1A 6VMT | VT6X2T2R.pdf | |
| LM3S817-IQN50-C2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 800 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | LM3S817-IQN50-C2T.pdf | |
| LM3S1937-IBZ50-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S1937-IBZ50-A2T.pdf | |
| MIC4420CT | IC DRIVER MOSFET 6A LS TO-220-5 | MIC4420CT.pdf | |
| MTG7-001I-XML00-RGBW-BCB1 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module - Red, Green, Blue, White - Neutral (RGBW) Starboard | MTG7-001I-XML00-RGBW-BCB1.pdf | |
| SM-3TB202 | 2k Ohm 0.125W, 1/8W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11 Turn Side Adjustment | SM-3TB202.pdf | |
| MS27468T25F61PA | 61 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | MS27468T25F61PA.pdf | |
| AT1206CRD07549KL | RES SMD 549K OHM 0.25% 1/4W 1206 | AT1206CRD07549KL.pdf | |
| 4816P-T01-682 | RES ARRAY 8 RES 6.8K OHM 16SOIC | 4816P-T01-682.pdf |