| Manufacturer Part Number: | RNV14FAL390K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 11010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MF HV .25W 390K OHM 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNV14FAL390K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNV14FAL390K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | RNV Series Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RNV Series of Thru Hole Resistors | |
| Online Catalog | RNV Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNV | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 390k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNV14FAL390K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNV14FAL390K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNV14FAL390K is new and unused, you can buy RNV14FAL390K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNV14FAL390K.
| UUJ1H471MNQ1MS | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ1H471MNQ1MS.pdf | |
| B32562J1685J289 | 6.8µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP | B32562J1685J289.pdf | |
| TVP06B560A-G | TVS DIODE SMC | TVP06B560A-G.pdf | |
| 445C3XF24M00000 | 24MHz ±30ppm Crystal 24pF 40 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 2-SMD | 445C3XF24M00000.pdf | |
| SG-51P 20.4800MC | 20.48MHz CMOS, TTL XO (Standard) Oscillator Through Hole 5V 23mA Enable/Disable | SG-51P 20.4800MC.pdf | |
| PSB 21382 H V1.3 | Telecom IC CODEC P-64-MQFP | PSB 21382 H V1.3.pdf | |
| 047090129301 | PMI BASE 1INCAND S6 CNDLBR SCRW | 047090129301.pdf | |
| 5680004822F | LED Circuit Board Indicator 4 High Red (x 4) 2V 20mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | 5680004822F.pdf | |
| KUP-14D11F-24 | General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 24VDC Coil Socketable | KUP-14D11F-24.pdf | |
| SP02P-22-21P | 21 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | SP02P-22-21P.pdf | |
| MS3119E16-26W | Circular Connector Standard 26/26 Female Sockets/Male Pins Panel Mount | MS3119E16-26W.pdf | |
| DBMMN5V5PN | CONN DSUB PCB THRU-HOLE | DBMMN5V5PN.pdf | |
| C146 10G016 600 8 | CONN HOOD TOP ENTRY SZE16 PG21 | C146 10G016 600 8.pdf | |
| RG3216N-1000-P-T1 | RES SMD 100 OHM 0.02% 1/4W 1206 | RG3216N-1000-P-T1.pdf | |
| CMF55138K00BHRE | RES 138K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF55138K00BHRE.pdf |