| Manufacturer Part Number: | RNV14FAL270K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 11010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MF HV .25W 270K OHM 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNV14FAL270K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNV14FAL270K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | RNV Series Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RNV Series of Thru Hole Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RNV Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNV | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 270k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNV14FAL270K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNV14FAL270K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNV14FAL270K is new and unused, you can buy RNV14FAL270K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNV14FAL270K.
| T491X685M050AT | 6.8µF Molded Tantalum Capacitors 50V 2917 (7343 Metric) 800 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T491X685M050AT.pdf | |
| TA-32.263MBD-T | 32.263MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 25mA Enable/Disable | TA-32.263MBD-T.pdf | |
| SIT2024AA-S2-33N-20.000000E | OSC XO 3.3V 20MHZ NC | SIT2024AA-S2-33N-20.000000E.pdf | |
| HUF75344S3ST | MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK | HUF75344S3ST.pdf | |
| MAX517BCPA+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 8-PDIP | MAX517BCPA+.pdf | |
| SN74CBT6800ADBRG4 | Bus Switch 10 x 1:1 24-SSOP | SN74CBT6800ADBRG4.pdf | |
| 97-3108B36-7PY-940 | AB 47C 40#16, 7#12 PIN PLUG | 97-3108B36-7PY-940.pdf | |
| KJB6T19F32AB | 32 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | KJB6T19F32AB.pdf | |
| CMUHF8X | UHF, Mini Connector Plug, Male Pin Crimp | CMUHF8X.pdf | |
| 1060634470 | Fiber Optic Plug Connector SC Simplex 125µm Black | 1060634470.pdf | |
| AC2010FK-0742K2L | RES SMD 42.2K OHM 1% 3/4W 2010 | AC2010FK-0742K2L.pdf | |
| CRGV2512F562K | RES SMD 562K OHM 1% 1W 2512 | CRGV2512F562K.pdf | |
| 9T06031A43R2BAHFT | RES SMD 43.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 | 9T06031A43R2BAHFT.pdf |