| Manufacturer Part Number: | RNV14FAL240K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MF HV .25W 240K OHM 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNV14FAL240K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNV14FAL240K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | RNV Series Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RNV Series of Thru Hole Resistors | |
| Online Catalog | RNV Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNV | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 240k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNV14FAL240K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNV14FAL240K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNV14FAL240K is new and unused, you can buy RNV14FAL240K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNV14FAL240K.
| 0757056605 | CONN HEADER 132POS 11ROW VERT | 0757056605.pdf | |
| EBA06DTKS-S288 | CONN EDGECARD 12POS .125" | EBA06DTKS-S288.pdf | |
| GBM43DSUS | CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD | GBM43DSUS.pdf | |
| BZX84C11-HE3-18 | Zener Diode 11V 300mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C11-HE3-18.pdf | |
| MLESWT-H1-0000-0002A6 | LED Lighting XLamp® ML-E White, Warm 3575K (3250K ~ 3900K) 9.6V 50mA 120° 4-SMD, J-Lead Exposed Pad | MLESWT-H1-0000-0002A6.pdf | |
| VE-J54-MY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W | VE-J54-MY-B1.pdf | |
| SR0805JR-0730RL | RES SMD 30 OHM 5% 1/8W 0805 | SR0805JR-0730RL.pdf | |
| DCMAM37SNMBK52F0 | Receptacle for Female Contacts Housing D-Sub Connector 37 Position | DCMAM37SNMBK52F0.pdf | |
| 1409697 | 10+Ground Cable and Panel Connector Assembly Top-Hood, Bottom-Base SzB10 M25 Screw | 1409697.pdf | |
| TJ14715600J0G | 14 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | TJ14715600J0G.pdf | |
| CMF60250R00FEEK | RES 250 OHM 1W 1% AXIAL | CMF60250R00FEEK.pdf | |
| RN65C8450DRE6 | RES 845 OHM 1/2W .5% AXIAL | RN65C8450DRE6.pdf | |
| H4P27KFCA | RES 27.0K OHM 1W 1% AXIAL | H4P27KFCA.pdf |