| Manufacturer Part Number: | RNV14FAL200K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 11010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MF HV .25W 200K OHM 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNV14FAL200K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNV14FAL200K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | RNV Series Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RNV Series of Thru Hole Resistors | |
| Online Catalog | RNV Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNV | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 200k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNV14FAL200K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNV14FAL200K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNV14FAL200K is new and unused, you can buy RNV14FAL200K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNV14FAL200K.
| 0297030.WXT | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE MINI | 0297030.WXT.pdf | |
| 6450832-3 | MBXL R/A HEADER 6P+24S | 6450832-3.pdf | |
| DTC123JEBTL | TRANS PREBIAS NPN 150MW EMT3F | DTC123JEBTL.pdf | |
| BGY835C,112 | IC AMP CATV MODULE SOT115J | BGY835C,112.pdf | |
| S-812C34BPI-C4OTFG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.4V 50mA SNT-6A (H) | S-812C34BPI-C4OTFG.pdf | |
| ILQ2-X001 | Optoisolator Transistor Output 5300Vrms 4 Channel 16-DIP | ILQ2-X001.pdf | |
| TLP525GF | Optoisolator Triac Output 2500Vrms 1 Channel 4-DIP | TLP525GF.pdf | |
| ASEK711KEX-31AB-T-DK | ACS711 - Current Sensor Sensor Evaluation Board | ASEK711KEX-31AB-T-DK.pdf | |
| 97-3102A-16S-639 | 10-822808-000 | 97-3102A-16S-639.pdf | |
| CA3106E28-16PBF80A152 | 20 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CA3106E28-16PBF80A152.pdf | |
| TVP00RW-23-55JC-LC | TV 55C 55#20 SKT RECP | TVP00RW-23-55JC-LC.pdf | |
| TJ10518700J0G | 10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | TJ10518700J0G.pdf | |
| 0395205509 | 9 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 0395205509.pdf | |
| RN55E1181FRE6 | RES 1.18K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55E1181FRE6.pdf |