| Manufacturer Part Number: | RNV14FAL180K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MF HV .25W 180K OHM 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNV14FAL180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNV14FAL180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | RNV Series Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RNV Series of Thru Hole Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RNV Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNV | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 180k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNV14FAL180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNV14FAL180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNV14FAL180K is new and unused, you can buy RNV14FAL180K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNV14FAL180K.
| B43457A4159M | 15000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43457A4159M.pdf | |
| C1210C272K2GACTU | 2700pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C272K2GACTU.pdf | |
| C907U330JYSDCAWL45 | 33pF 400VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | C907U330JYSDCAWL45.pdf | |
| 03455LS1HXL | FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT | 03455LS1HXL.pdf | |
| 0034.3774 | FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM | 0034.3774.pdf | |
| S25FL129P0XBHI300 | IC FLASH 128MBIT 104MHZ 24BGA | S25FL129P0XBHI300.pdf | |
| TLHG5101 | Green 569nm LED Indication - Discrete 2.4V Radial | TLHG5101.pdf | |
| REC3-4805SRW/H2/C/SMD-R | CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT | REC3-4805SRW/H2/C/SMD-R.pdf | |
| AA1206FR-0724KL | RES SMD 24K OHM 1% 1/4W 1206 | AA1206FR-0724KL.pdf | |
| 0387736426 | COVER BTS 26 KIT | 0387736426.pdf | |
| MCT06030D1800BP100 | RES SMD 180 OHM 0.1% 1/10W 0603 | MCT06030D1800BP100.pdf | |
| M55342H04B634ARWS | RES SMD 634 OHM 0.1% 0.15W 1505 | M55342H04B634ARWS.pdf | |
| CRCW120661K9FKTB | RES SMD 61.9K OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW120661K9FKTB.pdf | |
| RG1005P-471-B-T1 | RES SMD 470 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005P-471-B-T1.pdf |