| Manufacturer Part Number: | RNV14FAL120K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 13010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MF HV .25W 120K OHM 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNV14FAL120K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNV14FAL120K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | RNV Series Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RNV Series of Thru Hole Resistors | |
| Online Catalog | RNV Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNV | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 120k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNV14FAL120K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNV14FAL120K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNV14FAL120K is new and unused, you can buy RNV14FAL120K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNV14FAL120K.
| IULR1-1-52-10.0-31 | CIR BRKR MAG-HYDR 10A LEVER | IULR1-1-52-10.0-31.pdf | |
| GBA35DTMH | CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD | GBA35DTMH.pdf | |
| R7S01208XX | Diode Standard 1200V (1.2kV) 800A Chassis Mount DO-200AA, R62 | R7S01208XX.pdf | |
| VE-B4H-EV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W | VE-B4H-EV-B1.pdf | |
| V24B12C250BL3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W | V24B12C250BL3.pdf | |
| V24A24T300BF2 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W | V24A24T300BF2.pdf | |
| V300A8T400B | CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W | V300A8T400B.pdf | |
| VE-BW2-MV | CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W | VE-BW2-MV.pdf | |
| RMCF0402JT10R0 | RES SMD 10 OHM 5% 1/16W 0402 | RMCF0402JT10R0.pdf | |
| EMM22DRMT-S288 | CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND | EMM22DRMT-S288.pdf | |
| 2-2111408-5 | SL SERIES HOUSING,LC,BROWN | 2-2111408-5.pdf | |
| A-TB350-TV06SB | 6 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | A-TB350-TV06SB.pdf | |
| RCL1225210KFKEG | RES SMD 210K OHM 2W 2512 WIDE | RCL1225210KFKEG.pdf | |
| TNPW08051K58BEEN | RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW08051K58BEEN.pdf | |
| RN65C3423DRE6 | RES 342K OHM 1/2W .5% AXIAL | RN65C3423DRE6.pdf |