| Manufacturer Part Number: | RNV14FAL100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MF HV .25W 100K OHM 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNV14FAL100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNV14FAL100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | RNV Series Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RNV Series of Thru Hole Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RNV Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNV | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNV14FAL100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNV14FAL100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNV14FAL100K is new and unused, you can buy RNV14FAL100K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNV14FAL100K.
| XH414H-IV02E | 70mF Supercap 3.3V Coin, Wide and Corner Terminals 0.189" Dia (4.80mm) | XH414H-IV02E.pdf | |
| MAX6707ARKA+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SOT-23-8 | MAX6707ARKA+T.pdf | |
| VE-B6T-EX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W | VE-B6T-EX-F2.pdf | |
| DC1899A-B | LTC4228-2 - Power Management, ORing Controller / Hot Swap Controller Evaluation Board | DC1899A-B.pdf | |
| PT06A-20-25P | 25 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | PT06A-20-25P.pdf | |
| CN0967C20S16S6-000 | 26500 16C 16#16 S RECP SS LC | CN0967C20S16S6-000.pdf | |
| KJB6T23W21SEL | 21 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | KJB6T23W21SEL.pdf | |
| 864064-1 | 5 Position Connector LGH Receptacle Circular Panel Mount | 864064-1.pdf | |
| 54122-109401800LF | 40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Through Hole | 54122-109401800LF.pdf | |
| 325328-07-0 | 7 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 325328-07-0.pdf | |
| 323747 | Ring Terminal Connector 3/8 Stud Circular 10-12 AWG Crimp | 323747.pdf | |
| AF1210FR-07348RL | RES SMD 348 OHM 1% 1/2W 1210 | AF1210FR-07348RL.pdf | |
| M55342E03B130DRWS | RES SMD 130 OHM 1% 1/5W 1005 | M55342E03B130DRWS.pdf |