| Manufacturer Part Number: | RNMF14FTD976K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 976K OHM 1/4W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNMF14FTD976K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNMF14FTD976K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 976k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNMF14FTD976K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNMF14FTD976K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNMF14FTD976K is new and unused, you can buy RNMF14FTD976K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNMF14FTD976K.
| WBR150-150A | 150µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.05 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | WBR150-150A.pdf | |
| KP1836215135 | 1500pF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP) Radial 0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm) | KP1836215135.pdf | |
| TPSC107K010R0100 | 100µF Molded Tantalum Capacitors 10V 2312 (6032 Metric) 100 mOhm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | TPSC107K010R0100.pdf | |
| ABC-1-1/4-R | FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 3AB | ABC-1-1/4-R.pdf | |
| 5151072F | Light Pipe Clear Rigid | 5151072F.pdf | |
| RT0402DRE0743RL | RES SMD 43 OHM 0.5% 1/16W 0402 | RT0402DRE0743RL.pdf | |
| GBB108DHFN | CONN CARDEDGE 216POS .050" SMD | GBB108DHFN.pdf | |
| MS3106F28-18S | 12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3106F28-18S.pdf | |
| 940-SP-3026 | Plug Modular Connector 6p2c (RJ11) Position Unshielded IDC | 940-SP-3026.pdf | |
| NPPC391KFXC-RC | 39 Position Header Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | NPPC391KFXC-RC.pdf | |
| 9T12062A5602BBHFT | RES SMD 56K OHM 0.1% 1/8W 1206 | 9T12062A5602BBHFT.pdf | |
| RN55C3482FRSL | RES 34.8K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55C3482FRSL.pdf | |
| RN55E3521BR36 | RES 3.52K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55E3521BR36.pdf |