| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT300K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 300K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT300K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT300K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 300k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT300K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT300K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT300K is new and unused, you can buy RMCP2010FT300K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT300K.
| ECE-A1HKG150 | 15µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECE-A1HKG150.pdf | |
| EEC19DRTN-S13 | CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND | EEC19DRTN-S13.pdf | |
| AA-42.000MDHV-T | 42MHz ±20ppm Crystal 8pF 50 Ohm -40°C ~ 85°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) | AA-42.000MDHV-T.pdf | |
| B39192B9483P810 | FILTER SAW | B39192B9483P810.pdf | |
| 8N3SV75EC-0177CDI | VCXO IC 1124MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0177CDI.pdf | |
| V48C5H50BF2 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W | V48C5H50BF2.pdf | |
| RC0402JR-07360RL | RES SMD 360 OHM 5% 1/16W 0402 | RC0402JR-07360RL.pdf | |
| RCS0603100RFKEA | RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 0603 | RCS0603100RFKEA.pdf | |
| TVP00RQF-17-2PD | 39 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00RQF-17-2PD.pdf | |
| RT0718-23PNH | 23 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | RT0718-23PNH.pdf | |
| MS27656T9B35S-LC | 6 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | MS27656T9B35S-LC.pdf | |
| 0514410693 | 6 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | 0514410693.pdf | |
| 61083-121600LF | 120 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | 61083-121600LF.pdf | |
| 86130502324385E1LF | 50 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold-Palladium | 86130502324385E1LF.pdf |