| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT267K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 267K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT267K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT267K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 267k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT267K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT267K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT267K is new and unused, you can buy RMCP2010FT267K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT267K.
| CGJ3E2C0G2A561J080AA | 560pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGJ3E2C0G2A561J080AA.pdf | |
| C0402C301K4GACTU | 300pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C301K4GACTU.pdf | |
| 3EZ14D10E3/TR12 | Zener Diode 14V 3W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ14D10E3/TR12.pdf | |
| AM3354BZCZA30 | ARM® Cortex®-A8 Microprocessor IC Sitara™ 1 Core, 32-Bit 300MHz 324-NFBGA(15x15) | AM3354BZCZA30.pdf | |
| 71321SA35TF8 | IC SRAM 16KBIT 35NS 64TQFP | 71321SA35TF8.pdf | |
| LTC4235IUFD-1#TRPBF | Hot Swap Controller, Monitor 2 Channel General Purpose 20-QFN (5x4) | LTC4235IUFD-1#TRPBF.pdf | |
| 308N2500 | 2.5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 0.5W, 1/2W Solder Hook | 308N2500.pdf | |
| RL1632R-R470-F | RES SMD 0.47 OHM 1% 1/2W 1206 | RL1632R-R470-F.pdf | |
| 172-009-241-031 | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Wire Wrap | 172-009-241-031.pdf | |
| 504567-1 | Fiber Optic Plug Connector FSMA Simplex 125µm Silver | 504567-1.pdf | |
| C146 10N006 806 1 | CONN BASE SIDE ENTRY SZE6 M25 | C146 10N006 806 1.pdf | |
| RT2010FKE0768K1L | RES SMD 68.1K OHM 1% 1/2W 2010 | RT2010FKE0768K1L.pdf | |
| MRS25000C2268FRP00 | RES 2.26 OHM 0.6W 1% AXIAL | MRS25000C2268FRP00.pdf |