| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT220K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 220K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT220K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT220K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 220k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT220K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT220K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT220K is new and unused, you can buy RMCP2010FT220K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT220K.
| ABC06DRXH-S734 | CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD | ABC06DRXH-S734.pdf | |
| 2150-00F | 470nH Unshielded Molded Inductor 2.27A 60 mOhm Max Axial | 2150-00F.pdf | |
| VE-B5D-CX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W | VE-B5D-CX-F2.pdf | |
| MP6-3O-1W-01 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP6-3O-1W-01.pdf | |
| MKS2P DC110 | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 110VDC Coil Socketable | MKS2P DC110.pdf | |
| ERJ-PA3J160V | RES SMD 16 OHM 5% 1/4W 0603 | ERJ-PA3J160V.pdf | |
| ABC22DREI-S93 | CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET | ABC22DREI-S93.pdf | |
| TXR40AB90-2008AI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M31x1 21, G | TXR40AB90-2008AI.pdf | |
| 800-V3-031-40-001101 | 31 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 800-V3-031-40-001101.pdf | |
| PTC14SADN | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | PTC14SADN.pdf | |
| TC120303C5J0G | 12 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | TC120303C5J0G.pdf | |
| TNPW080535R7BETA | RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW080535R7BETA.pdf | |
| Y1455130R000B9W | RES SMD 130 OHM 0.1% 1/5W 1506 | Y1455130R000B9W.pdf | |
| RCS0805237RFKEA | RES SMD 237 OHM 1% 0.4W 0805 | RCS0805237RFKEA.pdf |