| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT187K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 187K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT187K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT187K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 187k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT187K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT187K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT187K is new and unused, you can buy RMCP2010FT187K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT187K.
| CGS342T200W4C | 3400µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 76 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS342T200W4C.pdf | |
| GCM1555C1H4R2CA16D | 4.2pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GCM1555C1H4R2CA16D.pdf | |
| BFC246956122 | 1200pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial 0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm) | BFC246956122.pdf | |
| ECC40DKSH | CONN EDGECARD 80POS .100" | ECC40DKSH.pdf | |
| ABB13DYRR | CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 26POS | ABB13DYRR.pdf | |
| APTM50HM65FT3G | MOSFET 4N-CH 500V 51A SP3 | APTM50HM65FT3G.pdf | |
| B39122B1617U810 | RF FILTER 1178.12 MHZ | B39122B1617U810.pdf | |
| TEF6894H/V2,518 | IC RADIO SIGNAL PROC 44-QFP | TEF6894H/V2,518.pdf | |
| TPS77718PWPR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 750mA 20-HTSSOP | TPS77718PWPR.pdf | |
| REC5-2405SRWZ/H6/A/SMD/CTRL-R | CONV DC/DC 5W 9-36VIN 05VOUT | REC5-2405SRWZ/H6/A/SMD/CTRL-R.pdf | |
| 5455 | - Breakout Board | 5455.pdf | |
| RT0805DRE07196KL | RES SMD 196K OHM 0.5% 1/8W 0805 | RT0805DRE07196KL.pdf | |
| ERJ-S03F1020V | RES SMD 102 OHM 1% 1/10W 0603 | ERJ-S03F1020V.pdf | |
| RT0805BRC0780K6L | RES SMD 80.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRC0780K6L.pdf | |
| M55342K02B17B8RWS | RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/8W 0505 | M55342K02B17B8RWS.pdf |