| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT182K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 182K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT182K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT182K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 182k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT182K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT182K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT182K is new and unused, you can buy RMCP2010FT182K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT182K.
| 2035-15-BT1LF | GDT 150V 15% 5KA THROUGH HOLE | 2035-15-BT1LF.pdf | |
| SIT9003AC-13-33DQ- 46.08000T | OSC XO 3.3V 46.08MHZ SD -1.0% | SIT9003AC-13-33DQ- 46.08000T.pdf | |
| 80CNQ035ASM | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 40A Through Hole D-61-8-SM | 80CNQ035ASM.pdf | |
| ER1641-122JS | 1.2µH Shielded Molded Inductor 895mA 100 mOhm Max Axial | ER1641-122JS.pdf | |
| LTC3207EUF#TRPBF | LED Driver IC 13 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) Analog Dimming 50mA, 425mA 24-QFN (4x4) | LTC3207EUF#TRPBF.pdf | |
| CNX36UW | Optoisolator Transistor with Base Output 5300Vrms 1 Channel 6-DIP | CNX36UW.pdf | |
| OS096016PP08MG1B10 | Graphic LCD Display Module Green OLED - Passive Matrix I²C, SPI, Parallel 0.8" (20.32mm) 96 x 16 | OS096016PP08MG1B10.pdf | |
| HWS100A-3/A | AC/DC CONVERTER 3.3V 100W | HWS100A-3/A.pdf | |
| EMM31DTAD-S189 | CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD | EMM31DTAD-S189.pdf | |
| 894-70-036-10-001101 | 36 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 894-70-036-10-001101.pdf | |
| 854-80-117-10-001101 | 117 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Tin | 854-80-117-10-001101.pdf | |
| 1150110000 | 4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1150110000.pdf |