| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT180K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 180K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 180k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT180K is new and unused, you can buy RMCP2010FT180K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT180K.
| 935C2W3K | 3µF Film Capacitor 140V 200V Polypropylene (PP), Metallized Axial 0.654" Dia x 1.500" L (16.60mm x 38.10mm) | 935C2W3K.pdf | |
| 9C-20.000MEEJ-T | 20MHz ±10ppm Crystal 18pF 30 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount HC49/US | 9C-20.000MEEJ-T.pdf | |
| 445W33B12M00000 | 12MHz ±30ppm Crystal 13pF 50 Ohm 0°C ~ 50°C Surface Mount 2-SMD | 445W33B12M00000.pdf | |
| IRFPF50PBF | MOSFET N-CH 900V 6.7A TO-247AC | IRFPF50PBF.pdf | |
| MC56F8037MLH | 56800E 56F8xxx Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-LQFP (10x10) | MC56F8037MLH.pdf | |
| S-80945CLMC-G7FT2G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80945CLMC-G7FT2G.pdf | |
| LTD-6930HR | Character LED Display Module Red 7-Segment 1.5 Character Common Anode 2V 20mA 0.750" H x 0.984" W x 0.315" D (19.05mm x 25.00mm x 8.00mm) 18-DIP (0.600", 15.24mm) | LTD-6930HR.pdf | |
| D38999/20FC8SB | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/20FC8SB.pdf | |
| PT00SE-14-18S(SR)LC | 18 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange Strain Relief | PT00SE-14-18S(SR)LC.pdf | |
| L177DE09SF179 | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount, Through Hole Wire Wrap | L177DE09SF179.pdf | |
| SBH11-PBPC-D06-RA-BK | 12 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | SBH11-PBPC-D06-RA-BK.pdf | |
| CRCW060326K7FKEC | RES SMD 26.7K OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060326K7FKEC.pdf |