| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT160K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 160K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT160K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT160K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 160k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT160K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT160K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT160K is new and unused, you can buy RMCP2010FT160K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT160K.
| 15KPA260A-HR | TVS DIODE 260VWM 416.7VC AXIAL | 15KPA260A-HR.pdf | |
| TMOV34S181MPX2696 | VARISTOR 284V 40KA SQUARE 34MM | TMOV34S181MPX2696.pdf | |
| 10119126-B0J-80DLF | XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK | 10119126-B0J-80DLF.pdf | |
| HSM10DSEH-S243 | CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET | HSM10DSEH-S243.pdf | |
| CD4018BEE4 | IC DIV-BY-N COUNTR PRESET 16-DIP | CD4018BEE4.pdf | |
| JTN1AG-PA-F-DC9V | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 9VDC Coil Through Hole | JTN1AG-PA-F-DC9V.pdf | |
| SR0603KR-7W2K7L | RES SMD 2.7K OHM 10% 1/5W 0603 | SR0603KR-7W2K7L.pdf | |
| HMM36DSEH-S243 | CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET | HMM36DSEH-S243.pdf | |
| CTVS07RF-15-5HE | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTVS07RF-15-5HE.pdf | |
| PBC22SFEN | 22 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PBC22SFEN.pdf | |
| 696301-2 | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated | 696301-2.pdf | |
| TNPW1206115KBEEN | RES SMD 115K OHM 0.1% 1/4W 1206 | TNPW1206115KBEEN.pdf | |
| RN60C78R7DRE6 | RES 78.7 OHM 1/4W .5% AXIAL | RN60C78R7DRE6.pdf |