| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT127K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 127K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT127K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT127K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 127k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT127K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT127K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT127K is new and unused, you can buy RMCP2010FT127K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT127K.
| 325199 | Blue 8 Stud Spade Terminal Connector Crimp 14-16 AWG | 325199.pdf | |
| SIT8924BA-72-XXE-26.000000D | OSC XO 26MHZ OE | SIT8924BA-72-XXE-26.000000D.pdf | |
| XC6120N482HR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 3-USP (1.2x1.2) | XC6120N482HR-G.pdf | |
| XTEAWT-00-0000-00000UAF8 | LED Lighting XLamp® XT-E White, Warm 2850K 2.9V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XTEAWT-00-0000-00000UAF8.pdf | |
| XHP35A-00-0000-0D0PB40E4 | LED Lighting Xlamp® XHP35 White, Neutral 4500K 11.3V 350mA 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XHP35A-00-0000-0D0PB40E4.pdf | |
| FGG.2K.310.CYCK95 | 10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | FGG.2K.310.CYCK95.pdf | |
| BACC63BV14B4PNH | 4 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange Shielded | BACC63BV14B4PNH.pdf | |
| 423-83-216-41-001101 | 16 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 423-83-216-41-001101.pdf | |
| 416-83-218-41-008101 | 18 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 416-83-218-41-008101.pdf | |
| YK50326230J0G | 26 Circuit 0.374" (9.50mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK50326230J0G.pdf | |
| YR1B182RCC | RES 182 OHM 1/4W 0.1% AXIAL | YR1B182RCC.pdf |