| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT120K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 120K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT120K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT120K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 120k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT120K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT120K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT120K is new and unused, you can buy RMCP2010FT120K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT120K.
| B43501C9277M87 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501C9277M87.pdf | |
| C1005C0G1H121J050BA | 120pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005C0G1H121J050BA.pdf | |
| 416F3801XCTR | 38MHz ±10ppm Crystal 6pF 200 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F3801XCTR.pdf | |
| AG01AV0 | DIODE GEN PURP 600V 500MA AXIAL | AG01AV0.pdf | |
| FQD4N20LTF | MOSFET N-CH 200V 3.2A DPAK | FQD4N20LTF.pdf | |
| LT1791IS#TRPBF | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | LT1791IS#TRPBF.pdf | |
| TC1232EOA713 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | TC1232EOA713.pdf | |
| MS27467T23F53P | 53 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | MS27467T23F53P.pdf | |
| DTS24F11-98SE | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | DTS24F11-98SE.pdf | |
| TV06DZ-21-41AD | TV 41C 41#20 PIN PLUG | TV06DZ-21-41AD.pdf | |
| D38999/24MJ29AB | CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN | D38999/24MJ29AB.pdf | |
| Y162820R0000D0W | RES SMD 20 OHM 0.5% 3/4W 2512 | Y162820R0000D0W.pdf |