| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT113K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 113K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT113K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT113K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 113k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT113K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT113K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT113K is new and unused, you can buy RMCP2010FT113K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT113K.
| 0749598907 | HEADER BP GUIDE & POLAR MODULE | 0749598907.pdf | |
| LTC2449IUHF#PBF | 24 Bit Analog to Digital Converter 8, 16 Input 1 Sigma-Delta 38-QFN (5x7) | LTC2449IUHF#PBF.pdf | |
| LPC1785FBD208K | ARM® Cortex®-M3 LPC17xx Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 256KB (256K x 8) FLASH | LPC1785FBD208K.pdf | |
| NLVHC4051ADR2 | 1 Circuit IC Switch 8:1 100 Ohm 16-SOIC | NLVHC4051ADR2.pdf | |
| LTC3633AIFE-3#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.5V 2 Output 3A 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LTC3633AIFE-3#TRPBF.pdf | |
| PV36X205A01B00 | 2M Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25 Turn Side Adjustment | PV36X205A01B00.pdf | |
| VI-B6B-CV-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W | VI-B6B-CV-F2.pdf | |
| RT0805BRD07332KL | RES SMD 332K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRD07332KL.pdf | |
| RT0603DRE0756RL | RES SMD 56 OHM 0.5% 1/10W 0603 | RT0603DRE0756RL.pdf | |
| CTV06RW-17-2PA | 39 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CTV06RW-17-2PA.pdf | |
| 180-044-202L031 | 44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector, Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup | 180-044-202L031.pdf | |
| 1985959-6 | KIT+LC SEC SMPLX MM50 AQU | 1985959-6.pdf | |
| 951246-2520-AR-PT | 46 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 951246-2520-AR-PT.pdf | |
| 55510-104TR | 4 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 55510-104TR.pdf |