| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT105K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 105K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT105K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT105K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 105k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT105K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT105K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT105K is new and unused, you can buy RMCP2010FT105K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT105K.
| KP1830268063W | 6800pF Film Capacitor 40V 63V Polypropylene (PP) Radial 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm) | KP1830268063W.pdf | |
| 532903-2 | CONN RECEPT RANG 100POS GOLD PCB | 532903-2.pdf | |
| ECC05DRTN | CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD | ECC05DRTN.pdf | |
| ESM06DTMS | CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD | ESM06DTMS.pdf | |
| EP1K100QC208-2N | IC FPGA 147 I/O 208QFP | EP1K100QC208-2N.pdf | |
| Q22F1ARXXSR28AE | LED Panel Indicator Red Diffused 28V 40mA Round with Flat Top, 18.00mm Solder Lug | Q22F1ARXXSR28AE.pdf | |
| MCR10ERTF5112 | RES SMD 51.1K OHM 1% 1/8W 0805 | MCR10ERTF5112.pdf | |
| FMC43DRXN | CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD | FMC43DRXN.pdf | |
| 2102352-1 | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | 2102352-1.pdf | |
| MS24264R12T12P6 | 12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | MS24264R12T12P6.pdf | |
| 1963390000 | Fiber Optic Plug Connector SC Duplex Black | 1963390000.pdf | |
| 77317-104-50 | 50 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ | 77317-104-50.pdf | |
| RG1608N-7322-B-T5 | RES SMD 73.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 | RG1608N-7322-B-T5.pdf | |
| RG1005P-8872-C-T10 | RES SMD 88.7K OHM 1/16W 0402 | RG1005P-8872-C-T10.pdf |