| Manufacturer Part Number: | RMCF2512JT240K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 240K OHM 5% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF2512JT240K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF2512JT240K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 240k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF2512JT240K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF2512JT240K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF2512JT240K is new and unused, you can buy RMCF2512JT240K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF2512JT240K.
| 445A35A25M00000 | 25MHz ±30ppm Crystal 10pF 40 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 2-SMD | 445A35A25M00000.pdf | |
| BKP1005HM121-TV | 120 Ohm Impedance Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) Surface Mount Power Line 1.1A 1 Lines 120 mOhm Max DCR -55°C ~ 125°C | BKP1005HM121-TV.pdf | |
| 54061813400 | 180nH Unshielded Wirewound Inductor 140mA 1.3 Ohm Max 0603 (1608 Metric) | 54061813400.pdf | |
| CRCW12064R87FKEA | RES SMD 4.87 OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW12064R87FKEA.pdf | |
| 0009016041 | 4 Position Card Edge Connector Housing Natural 0.156" (3.96mm) Free Hanging (In-Line) | 0009016041.pdf | |
| MS3476W14-12SX | 12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | MS3476W14-12SX.pdf | |
| CA3106E18-1PB02-41 | 10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3106E18-1PB02-41.pdf | |
| 1897487 | 11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1897487.pdf | |
| 31811 | Ring Terminal Connector 1/4 Stud Circular 4 AWG Crimp | 31811.pdf | |
| CRGH2512J1K6 | RES SMD 1.6K OHM 5% 2W 2512 | CRGH2512J1K6.pdf | |
| PRG3216P-7150-B-T5 | RES SMD 715 OHM 1W 1206 WIDE | PRG3216P-7150-B-T5.pdf | |
| RG2012V-4991-W-T1 | RES SMD 4.99KOHM 0.05% 1/8W 0805 | RG2012V-4991-W-T1.pdf | |
| CMF5530K900DHR6 | RES 30.9K OHM 1/2W .5% AXIAL | CMF5530K900DHR6.pdf |