| Manufacturer Part Number: | RMCF2512JT220K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 220K OHM 5% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF2512JT220K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF2512JT220K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 220k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF2512JT220K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF2512JT220K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF2512JT220K is new and unused, you can buy RMCF2512JT220K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF2512JT220K.
| CDV30EJ390GO3 | MICA | CDV30EJ390GO3.pdf | |
| 02013J1R4ABSTR | 1.4pF Thin Film Capacitor 25V 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm) | 02013J1R4ABSTR.pdf | |
| 86092326324755000E1 | DIN TYPE B/2 STR REC CNR | 86092326324755000E1.pdf | |
| 416F26023IKT | 26MHz ±20ppm Crystal 8pF 200 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F26023IKT.pdf | |
| TS974IN | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-DIP | TS974IN.pdf | |
| SN74HC00PWT | NAND Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | SN74HC00PWT.pdf | |
| S25FL204K0TMFI010 | IC FLASH 4MBIT 85MHZ 8SO | S25FL204K0TMFI010.pdf | |
| VS1-C4-00-CE | VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY | VS1-C4-00-CE.pdf | |
| H12D48125PG-10 | RELAY SSR 530VAC/125A DC | H12D48125PG-10.pdf | |
| AMC40DRYN-S734 | CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD | AMC40DRYN-S734.pdf | |
| CTV06RW-25-35HD-LC | CTV 128C 128#22D PIN PLUG | CTV06RW-25-35HD-LC.pdf | |
| CPF1206B187RE1 | RES SMD 187 OHM 0.1% 1/8W 1206 | CPF1206B187RE1.pdf | |
| RC12KB1K00 | RES 1K OHM 1/2W 10% AXIAL | RC12KB1K00.pdf | |
| CMF201R8000JNRE80 | RES 1.8 OHM 1W 5% AXIAL | CMF201R8000JNRE80.pdf |