| Manufacturer Part Number: | RMCF2512JT200K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 200K OHM 5% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF2512JT200K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF2512JT200K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 200k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF2512JT200K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF2512JT200K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF2512JT200K is new and unused, you can buy RMCF2512JT200K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF2512JT200K.
| 1829-0 | Adapter Connector Splice To Banana Plug Black | 1829-0.pdf | |
| 445C25J30M00000 | 30MHz ±20ppm Crystal 9pF 30 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 2-SMD | 445C25J30M00000.pdf | |
| 1539M05 | 100µH Unshielded Wirewound Inductor 4.5A 72 mOhm Max Radial | 1539M05.pdf | |
| 8N4QV01KG-0139CDI | VCXO IC 170MHz, 200MHz, 220MHz, 250MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0139CDI.pdf | |
| TMS320F28027DAQ | C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 64KB (32K x 16) FLASH 38-TSSOP | TMS320F28027DAQ.pdf | |
| AS4C8M16S-7BCNTR | IC SDRAM 128M 8MX16 54TFBGA | AS4C8M16S-7BCNTR.pdf | |
| 3059Y-1-253MLF | 25k Ohm 1W PC Pins Panel Mount, Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 22 Turn Side Adjustment | 3059Y-1-253MLF.pdf | |
| EVAL-ADT7411EB | ADT7411 - Temperature Sensor Evaluation Board | EVAL-ADT7411EB.pdf | |
| ASM22DRSH-S288 | CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND | ASM22DRSH-S288.pdf | |
| TV07DT-25-187P-P3AD | 187 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TV07DT-25-187P-P3AD.pdf | |
| TSW-116-08-S-S | 16 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-116-08-S-S.pdf | |
| 0912-0-00-34-00-00-03-0 | PC Pin Terminal Connector Through Hole Gold 0.053" (1.35mm) Dia | 0912-0-00-34-00-00-03-0.pdf |