| Manufacturer Part Number: | RMCF2512JT110K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 110K OHM 5% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF2512JT110K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF2512JT110K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 110k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF2512JT110K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF2512JT110K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF2512JT110K is new and unused, you can buy RMCF2512JT110K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF2512JT110K.
| B32529D6683K189 | 0.068µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial | B32529D6683K189.pdf | |
| TA35-CKDBHJ15C0 | CIR BRKR THRM 1.5A 240VAC ROCKER | TA35-CKDBHJ15C0.pdf | |
| SIT8209AI-G2-33E-198.005000T | OSC XO 3.3V 198.005MHZ OE | SIT8209AI-G2-33E-198.005000T.pdf | |
| DSC1004BI2-010.0000T | 10MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 ~ 3.3V 6.5mA Standby (Power Down) | DSC1004BI2-010.0000T.pdf | |
| PIC16F1614T-I/SL | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 14-SOIC | PIC16F1614T-I/SL.pdf | |
| ST232ABDR | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SO | ST232ABDR.pdf | |
| UC2715DTRG4 | IC COMP SWITCH FET DVR 8SOIC | UC2715DTRG4.pdf | |
| CBT-90-B-L11-G101 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module CBT-90 Blue Rectangle | CBT-90-B-L11-G101.pdf | |
| MF02SE16-8P | PTSE 8C 8#16 PIN RECP | MF02SE16-8P.pdf | |
| 164A10699X | CONN DSUB 37POS F R/A ASSY TIN | 164A10699X.pdf | |
| 3-1437397-3 | TERM BLOCK FUSE FLAT BASE | 3-1437397-3.pdf | |
| CMF5510K200FHEA | RES 10.2K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF5510K200FHEA.pdf | |
| RN65D1504FRE6 | RES 1.5M OHM 1/2W 1% AXIAL | RN65D1504FRE6.pdf |