| Manufacturer Part Number: | RMCF2512FT665K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 665K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF2512FT665K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF2512FT665K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 665k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF2512FT665K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF2512FT665K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF2512FT665K is new and unused, you can buy RMCF2512FT665K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF2512FT665K.
| BF014D0123K | 0.012µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial 0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm) | BF014D0123K.pdf | |
| 1971700000 | FUSE GLASS 7A 125VAC 5X20MM | 1971700000.pdf | |
| PDZ3.0B,115 | Zener Diode 3V 400mW ±2% Surface Mount SOD-323 | PDZ3.0B,115.pdf | |
| TS1103-25EG6T | Current Sense Amplifier 1 Circuit SOT-23-6 | TS1103-25EG6T.pdf | |
| V24C15M100BL | CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W | V24C15M100BL.pdf | |
| VE-BNK-MY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VE-BNK-MY-F2.pdf | |
| 4270-48R | COVER CIRCULAR 2.96" ID 250PCS | 4270-48R.pdf | |
| 8638PSS1005LF | D-Sub Contact Female Socket Gold 16 AWG Solder Cup Machined | 8638PSS1005LF.pdf | |
| 1859658 | 16 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 1859658.pdf | |
| AT0402BRD07412RL | RES SMD 412 OHM 0.1% 1/16W 0402 | AT0402BRD07412RL.pdf | |
| CRCW20108R20JNEFHP | RES SMD 8.2 OHM 5% 1W 2010 | CRCW20108R20JNEFHP.pdf | |
| M55342K06B942ARWS | RES SMD 942 OHM 0.1% 0.15W 0705 | M55342K06B942ARWS.pdf | |
| RG2012N-88R7-B-T1 | RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RG2012N-88R7-B-T1.pdf | |
| RN55D1432FR36 | RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55D1432FR36.pdf |