| Manufacturer Part Number: | RMCF2512FT422K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 422K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF2512FT422K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF2512FT422K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 422k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF2512FT422K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF2512FT422K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF2512FT422K is new and unused, you can buy RMCF2512FT422K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF2512FT422K.
| P2600SDLRP | SIDACTOR BI 220V 1000A DO214 | P2600SDLRP.pdf | |
| ECC25DREN-S734 | CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET | ECC25DREN-S734.pdf | |
| SIA917DJ-T1-GE3 | MOSFET 2P-CH 20V 4.5A SC70-6 | SIA917DJ-T1-GE3.pdf | |
| ISL22323TFR16Z | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 16-QFN-EP (4x4) | ISL22323TFR16Z.pdf | |
| AD5675ARUZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 8 28-TSSOP | AD5675ARUZ.pdf | |
| 74LVU04D,112 | Inverter IC 6 Channel 14-SO | 74LVU04D,112.pdf | |
| LTC1726ES8-2.5#TRPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 3 Channel 8-SOIC | LTC1726ES8-2.5#TRPBF.pdf | |
| LM2675N-12 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 1A 8-DIP (0.300", 7.62mm) | LM2675N-12.pdf | |
| TV07RQW-21-79PE-LC | TV 19C 17#22D 2#8(QUAD) PIN RE | TV07RQW-21-79PE-LC.pdf | |
| PBC29SBEN | 29 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | PBC29SBEN.pdf | |
| 1757610000 | 10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1757610000.pdf |