| Manufacturer Part Number: | RMCF2512FT210K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 210K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF2512FT210K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF2512FT210K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 210k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF2512FT210K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF2512FT210K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF2512FT210K is new and unused, you can buy RMCF2512FT210K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF2512FT210K.
| LMK107BJ684MA-T | 0.68µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | LMK107BJ684MA-T.pdf | |
| 1812AC101JATME | 100pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | 1812AC101JATME.pdf | |
| ATV02W8V0B-HF | TVS DIODE 8VWM 13.6VC SOD-123 | ATV02W8V0B-HF.pdf | |
| ECM18DSXH | CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD | ECM18DSXH.pdf | |
| GCM24DCTN-S288 | CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND | GCM24DCTN-S288.pdf | |
| TPC8051-H(TE12L,Q) | MOSFET N-CH 80V 13A 8-SOP | TPC8051-H(TE12L,Q).pdf | |
| ACM9070-701-2PL-TL01 | 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 700 Ohm @ 100MHz 5A DCR 10 mOhm | ACM9070-701-2PL-TL01.pdf | |
| VI-23K-IX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VI-23K-IX-F1.pdf | |
| CR0805-JW-100GLF | RES SMD 10 OHM 5% 1/8W 0805 | CR0805-JW-100GLF.pdf | |
| CA3102E18-10SB109 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3102E18-10SB109.pdf | |
| 97-3106A28-21SX-417 | AB 37C 37#16 SKT PLUG | 97-3106A28-21SX-417.pdf | |
| 75160-301-03 | 3 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin-Lead | 75160-301-03.pdf | |
| 300-6300-CNA-0002B | CONN SOCKET CONTACT FOR 3M PGA | 300-6300-CNA-0002B.pdf | |
| 153301-2 | 0.203" (5.16mm) Quick Connect Male 14-18 AWG Crimp Connector Non-Insulated | 153301-2.pdf | |
| TNPU1206180KAZEN00 | RES SMD 180K OHM 0.05% 1/4W 1206 | TNPU1206180KAZEN00.pdf |