| Manufacturer Part Number: | RMCF2512FT200K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 13010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 200K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF2512FT200K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF2512FT200K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 200k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF2512FT200K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF2512FT200K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF2512FT200K is new and unused, you can buy RMCF2512FT200K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF2512FT200K.
| S102K39X7RP65L0R | 1000pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R Radial, Disc 0.394" Dia (10.00mm) | S102K39X7RP65L0R.pdf | |
| 2041216-1 | PCI-E MINI CARD CONN 9.9H 10U AU | 2041216-1.pdf | |
| FQD11P06TM | MOSFET P-CH 60V 9.4A DPAK | FQD11P06TM.pdf | |
| ELC-15E390 | 39µH Shielded Wirewound Inductor 3.8A 33 mOhm Radial | ELC-15E390.pdf | |
| PIC18F242-I/SO | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18F242-I/SO.pdf | |
| W684386FG TR | General Purpose Interface 16 b 128-QFP | W684386FG TR.pdf | |
| VE-B32-CY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W | VE-B32-CY-F2.pdf | |
| VE-BWN-IW | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W | VE-BWN-IW.pdf | |
| AT0402DRE0711R3L | RES SMD 11.3 OHM 0.5% 1/16W 0402 | AT0402DRE0711R3L.pdf | |
| JCB70DYHR | CONN EDGE DUAL .050 TH 140POS | JCB70DYHR.pdf | |
| MS3475L22-55PW | 55 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | MS3475L22-55PW.pdf | |
| CA06PG20-29PBF80 | 17 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA06PG20-29PBF80.pdf | |
| HI12215300J0G | 12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | HI12215300J0G.pdf | |
| HRG3216P-5100-B-T1 | RES SMD 510 OHM 0.1% 1W 1206 | HRG3216P-5100-B-T1.pdf | |
| SM6227JB22L0 | RES SMD 0.022 OHM 5% 3W 6227 | SM6227JB22L0.pdf |