| Manufacturer Part Number: | RMCF2512FT191K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 191K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF2512FT191K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF2512FT191K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 191k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF2512FT191K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF2512FT191K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF2512FT191K is new and unused, you can buy RMCF2512FT191K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF2512FT191K.
| 5KP130CA-TP | TVS DIODE 130VWM 209VC R6 | 5KP130CA-TP.pdf | |
| A-HDMI282-19-B-E-02-03-R | HDMI Connector 19 Position | A-HDMI282-19-B-E-02-03-R.pdf | |
| CPPLT7-HT0PT | 1MHz ~ 133MHz TTL XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 5V 45mA Enable/Disable | CPPLT7-HT0PT.pdf | |
| BC558C_J35Z | TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 | BC558C_J35Z.pdf | |
| NTB6411ANG | MOSFET N-CH 100V 72A D2PAK | NTB6411ANG.pdf | |
| DLW31SN261SQ2L | 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 260 Ohm @ 100MHz 310mA DCR 500 mOhm | DLW31SN261SQ2L.pdf | |
| L06033R9CGSTR | 3.9nH Unshielded Thin Film Inductor 500mA 120 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | L06033R9CGSTR.pdf | |
| 8N3DV85KC-0183CDI | VCXO IC 644.5313MHz, 698.3266MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0183CDI.pdf | |
| LHC1-5070-1211 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) LUXEON CoB White, Cool Square | LHC1-5070-1211.pdf | |
| PT6223N | REGULATOR 3.3V 2A ADJ 12PSIP VRT | PT6223N.pdf | |
| ERJ-S1DJ204U | RES SMD 200K OHM 5% 3/4W 2010 | ERJ-S1DJ204U.pdf | |
| CRCW0603442RFHEAP | RES SMD 442 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW0603442RFHEAP.pdf | |
| RG3216V-1692-C-T5 | RES SMD 16.9KOHM 0.25% 1/4W 1206 | RG3216V-1692-C-T5.pdf |