| Manufacturer Part Number: | RMCF2512FT187K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 187K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF2512FT187K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF2512FT187K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 187k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF2512FT187K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF2512FT187K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF2512FT187K is new and unused, you can buy RMCF2512FT187K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF2512FT187K.
| CD15FD511GO3 | 510pF Mica Capacitor 500V Radial 0.469" L x 0.220" W (11.90mm x 5.60mm) | CD15FD511GO3.pdf | |
| 2-647737-1 | KIT,HANDLE,RED,175/350,W/2 SCR | 2-647737-1.pdf | |
| 416F40622IDR | 40.61MHz ±20ppm Crystal 18pF 100 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F40622IDR.pdf | |
| SMBJ5941CE3/TR13 | Zener Diode 47V 2W ±2% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5941CE3/TR13.pdf | |
| RL875-100M-RC | 10µH Unshielded Wirewound Inductor 2.9A 50 mOhm Max Radial | RL875-100M-RC.pdf | |
| LTW-006DCG-E2 | White LED Indication - Discrete 3.1V 2-SMD, No Lead | LTW-006DCG-E2.pdf | |
| PL1772SR/075 | Lens Clear 140° x 155° Wide Flood Various CoB Modules Screw | PL1772SR/075.pdf | |
| VI-B6B-CW | CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W | VI-B6B-CW.pdf | |
| ABM24DRTI | CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD | ABM24DRTI.pdf | |
| BACC63BV22F12S6 | 12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | BACC63BV22F12S6.pdf | |
| TV07RQDZ-17-52P | 2 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TV07RQDZ-17-52P.pdf | |
| RJHSE736F02 | Jack Modular Connector 6p6c (RJ11, RJ12, RJ14, RJ25) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJHSE736F02.pdf | |
| 1-1734473-3 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat3 | 1-1734473-3.pdf | |
| RT0805BRD0740R2L | RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRD0740R2L.pdf | |
| 9T06031A1651BBHFT | RES SMD 1.65KOHM 0.1% 1/10W 0603 | 9T06031A1651BBHFT.pdf |