| Manufacturer Part Number: | RMCF2512FT162K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 162K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF2512FT162K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF2512FT162K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 162k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF2512FT162K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF2512FT162K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF2512FT162K is new and unused, you can buy RMCF2512FT162K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF2512FT162K.
| VJ0805D221MXBAR | 220pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D221MXBAR.pdf | |
| B32774D8505K | 5µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.240" L x 0.551" W (31.50mm x 14.00mm) | B32774D8505K.pdf | |
| MKP383227160JFI2B0 | 2700pF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm) | MKP383227160JFI2B0.pdf | |
| BFC233660472 | 4700pF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm) | BFC233660472.pdf | |
| TAJY337M006RNJ | 330µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 2917 (7343 Metric) 400 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | TAJY337M006RNJ.pdf | |
| V300LU4P | VARISTOR 470V 1.2KA DISC 20MM | V300LU4P.pdf | |
| 416F520X2AKR | 52MHz ±15ppm Crystal 8pF 100 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F520X2AKR.pdf | |
| JAN2N3772 | TRANS NPN 60V 20A TO-3 | JAN2N3772.pdf | |
| ADC12DC105CISQ/NOPB | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 60-WQFN (9x9) | ADC12DC105CISQ/NOPB.pdf | |
| LC4128V-75TN144E | IC CPLD 128MC 7.5NS 144TQFP | LC4128V-75TN144E.pdf | |
| TSM102AIPW | Amplifier, Comparator, Reference IC Power Management 16-TSSOP | TSM102AIPW.pdf | |
| PSAA20R-033-R-CR4 | 3.3V 10W AC/DC External Wall Mount Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input | PSAA20R-033-R-CR4.pdf | |
| AR0805FR-07383RL | RES SMD 383 OHM 1% 1/8W 0805 | AR0805FR-07383RL.pdf | |
| DF40C-100DS-0.4V(51) | 100 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | DF40C-100DS-0.4V(51).pdf | |
| OSTT2172151 | 17 Position Wire to Board Terminal Block Angled 0.200" (5.08mm) Through Hole | OSTT2172151.pdf |