| Manufacturer Part Number: | RMCF2512FT121K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 13010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 121K OHM 1% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF2512FT121K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF2512FT121K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 121k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF2512FT121K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF2512FT121K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF2512FT121K is new and unused, you can buy RMCF2512FT121K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF2512FT121K.
| VJ0402D3R0CXCAJ | 3pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D3R0CXCAJ.pdf | |
| 4EA0750S1Z4BACUGI8 | 75MHz LVDS MEMS (Silicon) Oscillator 2.5V Enable/Disable | 4EA0750S1Z4BACUGI8.pdf | |
| S1812R-153J | 15µH Shielded Inductor 301mA 2.2 Ohm Max 1812 (4532 Metric) | S1812R-153J.pdf | |
| X9241AYSIZ | Digital Potentiometer 2k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 20-SOIC W | X9241AYSIZ.pdf | |
| TS5L100DBQRG4 | IC ETHERNET SWITCH QUAD 16SSOP | TS5L100DBQRG4.pdf | |
| TUA 6039 | IC TUNER MOPLL STAT 48-VQFN | TUA 6039.pdf | |
| 3224J-2-104E | 100k Ohm 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12 Turn Side Adjustment | 3224J-2-104E.pdf | |
| VE-B22-IX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W | VE-B22-IX-F3.pdf | |
| VI-B64-IU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W | VI-B64-IU-B1.pdf | |
| G3PE-525B-3H DC12-24 | Solid State Relay 3PST (3 Form A) Hockey Puck | G3PE-525B-3H DC12-24.pdf | |
| 951426-2061409-AR-TP | 26 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount | 951426-2061409-AR-TP.pdf | |
| 2-1419158-2 | 23 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Blue | 2-1419158-2.pdf | |
| 1753064 | 5 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole | 1753064.pdf | |
| CRCW201075K0FKTF | RES SMD 75K OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW201075K0FKTF.pdf | |
| RG1608V-1181-B-T5 | RES SMD 1.18KOHM 0.1% 1/10W 0603 | RG1608V-1181-B-T5.pdf |