| Manufacturer Part Number: | RMCF2010JT510K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 13010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 510K OHM 5% 3/4W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF2010JT510K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF2010JT510K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 510k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF2010JT510K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF2010JT510K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF2010JT510K is new and unused, you can buy RMCF2010JT510K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF2010JT510K.
| W2A43C471MAT2A | 470pF Isolated Capacitor 4 Array 25V X7R 0508 (1220 Metric) 0.051" L x 0.083" W (1.30mm x 2.10mm) | W2A43C471MAT2A.pdf | |
| CGA5L3X5R1V335K160AB | 3.3µF 35V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L3X5R1V335K160AB.pdf | |
| B32621A5473J | 0.047µF Film Capacitor 90V 160V Polypropylene (PP), Metallized - Stacked Radial 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm) | B32621A5473J.pdf | |
| SMBJ60AHE3/52 | TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMB | SMBJ60AHE3/52.pdf | |
| ROV05-820K-2 | VARISTOR 82V 400A DISC 5MM | ROV05-820K-2.pdf | |
| TA-1.8432MDD-T | 1.8432MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8V Enable/Disable | TA-1.8432MDD-T.pdf | |
| M2GL060T-1FGG484M | IC FPGA 267 I/O 484FBGA | M2GL060T-1FGG484M.pdf | |
| 25AA020AT-I/MC | IC EEPROM 2KBIT 10MHZ 8DFN | 25AA020AT-I/MC.pdf | |
| L2C5-40701211E1900 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) LUXEON CoB Core Range Gen 3 White, Neutral Square | L2C5-40701211E1900.pdf | |
| VI-B0D-CY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W | VI-B0D-CY-F3.pdf | |
| LE71HR0823G | LINE MOD FXS/O LE88136/LE88010 | LE71HR0823G.pdf | |
| HS100 3K F | RES CHAS MNT 3K OHM 1% 100W | HS100 3K F.pdf | |
| ASC31DRTS-S93 | CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD | ASC31DRTS-S93.pdf | |
| T37008-09-0 | 9 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T37008-09-0.pdf | |
| SQPW1047RJ | RES 47.0 OHM 10W 5% AXIAL | SQPW1047RJ.pdf |