| Manufacturer Part Number: | RMCF2010JT300K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 13010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 300K OHM 5% 3/4W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF2010JT300K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF2010JT300K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 300k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF2010JT300K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF2010JT300K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF2010JT300K is new and unused, you can buy RMCF2010JT300K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF2010JT300K.
| CKCM25X8R1H222M060AK | 2200pF Isolated Capacitor 2 Array 50V X8R 0504 (1410 Metric) 0.054" L x 0.039" W (1.37mm x 1.00mm) | CKCM25X8R1H222M060AK.pdf | |
| 9510-M213-P1F0-Z0R2R5-7.5A | CIR BRKR MAG 7.5A 24VDC | 9510-M213-P1F0-Z0R2R5-7.5A.pdf | |
| 0760604026 | CONN RCPT MOD 240POS 15ROWS R/A | 0760604026.pdf | |
| SG-310SCF 20.0000MM3 | 20MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 2.5mA Standby (Power Down) | SG-310SCF 20.0000MM3.pdf | |
| ECX-P37BN-33.333 | OSC 33.333MHZ 3.3V LVPECL SMD | ECX-P37BN-33.333.pdf | |
| CY8C27543-24AXI | M8C PSOC®1 CY8C27xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10) | CY8C27543-24AXI.pdf | |
| MAX6340UK29/V+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | MAX6340UK29/V+T.pdf | |
| CJT15033RJJ | RES CHAS MNT 33 OHM 5% 150W | CJT15033RJJ.pdf | |
| CA3106E20-4SB01 | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3106E20-4SB01.pdf | |
| VG95234A-18-11PN | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | VG95234A-18-11PN.pdf | |
| SBH11-PBPC-D07-ST-BK | 14 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | SBH11-PBPC-D07-ST-BK.pdf | |
| 172107-4 | H-TYPE E.I.S CONN. 4P ASSY | 172107-4.pdf | |
| 16-7980-10 | CONN SOCKET SIP 16POS TIN | 16-7980-10.pdf | |
| 562113020 | 2 Circuit 0.563" (14.30mm) Barrier Block Connector, Screws | 562113020.pdf | |
| OSTHL120090 | 12 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole, Kinked Pin | OSTHL120090.pdf |