| Manufacturer Part Number: | RMCF2010JT200K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 13010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 200K OHM 5% 3/4W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF2010JT200K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF2010JT200K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 200k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF2010JT200K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF2010JT200K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF2010JT200K is new and unused, you can buy RMCF2010JT200K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF2010JT200K.
| 250BXC68MEFC16X20 | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 250BXC68MEFC16X20.pdf | |
| BFC237663164 | 0.16µF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm) | BFC237663164.pdf | |
| MCD700-22IO1W | SCR Module 2200V 1331A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount WC-500 | MCD700-22IO1W.pdf | |
| R5F51101ADFM#30 | RX RX100 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LQFP | R5F51101ADFM#30.pdf | |
| V300C12H150BS | CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W | V300C12H150BS.pdf | |
| RT0603FRE07221RL | RES SMD 221 OHM 1% 1/10W 0603 | RT0603FRE07221RL.pdf | |
| LJT00RE17-6S | LJT 6C 6#12 SKT RECP | LJT00RE17-6S.pdf | |
| KPT06B20-41PDZ | 41 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | KPT06B20-41PDZ.pdf | |
| TV06RW-21-39PB-LC | TV 39C 37#20 2#16 PIN PLUG | TV06RW-21-39PB-LC.pdf | |
| TV07DT-15-55SD-LC | HD 38999 55C 55#23 SKT RECP | TV07DT-15-55SD-LC.pdf | |
| A00-864-272-450 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded Cat5 | A00-864-272-450.pdf | |
| 0386913330 | 30 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 0386913330.pdf | |
| RNF14BAE487R | RES 487 OHM 1/4W .1% AXIAL | RNF14BAE487R.pdf | |
| RN55C4003BB14 | RES 400K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55C4003BB14.pdf |