| Manufacturer Part Number: | RMCF2010JT180K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 180K OHM 5% 3/4W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF2010JT180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF2010JT180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 180k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF2010JT180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF2010JT180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF2010JT180K is new and unused, you can buy RMCF2010JT180K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF2010JT180K.
| MAL214831471E3 | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL214831471E3.pdf | |
| LT301002C | FUSE BLOK CART 300V 100A CHASSIS | LT301002C.pdf | |
| MMBTA14LT1G | TRANS NPN DARL 30V 0.3A SOT23 | MMBTA14LT1G.pdf | |
| LTC4253ACGN#PBF | Hot Swap Controller, Sequencer 1 Channel -48V 16-SSOP | LTC4253ACGN#PBF.pdf | |
| 5680301111 | LED Circuit Board Indicator 4 High Red (x 4) Diffused, Tinted 5V 10mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | 5680301111.pdf | |
| RMCF0603FT1R80 | RES SMD 1.8 OHM 1% 1/10W 0603 | RMCF0603FT1R80.pdf | |
| 177534-5 | 5 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 24-28 AWG | 177534-5.pdf | |
| 67996-600H | 45000, Cuttable Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 67996-600H.pdf | |
| 0026624066 | 6 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Tin | 0026624066.pdf | |
| 09195166914 | 16 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole | 09195166914.pdf | |
| 1-643363-0 | 10 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 1-643363-0.pdf | |
| VR15515000J0G | 15 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | VR15515000J0G.pdf | |
| PTN1206E1563BST1 | RES SMD 156K OHM 0.1% 0.4W 1206 | PTN1206E1563BST1.pdf |